Anasayfa » Güncel » Ümraniye ve Çarşı Metro istasyonları birleşti

Ümraniye ve Çarşı Metro istasyonları birleşti

Gezi Parkı tartışmaları arasında dün İstanbul ulaşımı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı’nın Ümraniye ve Çarşı İstasyonlarının arasındaki kısım birleşti.

Uskudar-Cekmekoy

Anadolu Yakası’nda E-5 karayolu güzergahında planlanmış Kadıköy Kartal Metrosu hizmete girmişti. Bu hattın güneyinde yapımı devam eden Marmaray ve banliyö hatlarının rehabilitasyonu projesi ardından Anadolu Yakası’nın Marmara sahilindeki yoğun yerleşimin ulaşım problemi büyük ölçüde çözülmüş olacak. Yine Anadolu Yakası’nın hızlı büyüyen Ümraniye, Sarıgazi ve Çekmeköy gibi daha kuzeyde kalan bölgelerin metrosunun yapımı devam ediyor. Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir tören düzenledi. Törende yapılan metro hattı ile ilgili teknik detaylar paylaşıldı…

 

İnşa çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Anadolu Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü’nce sürdürülen, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nda yeralan Ümraniye ve Çarşı  İstasyonları, 12 Haziran 2013 tarihinde yerin 24 metre altında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle birleşti.

 

Anadolu Yakası’nın Kadıköy-Kartal Metrosu’ndan sonra ikinci metro hattı olan,

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı:

 • · Üsküdar bölgesinde deniz seviyesi altından başlayarak Çekmeköy bölgesine kadar yükselerek devam eden 20 km’lik çift tüp metro tüneli, 16 adet İstasyon ve 2,7 km bağlantı tüneli ile Bakım-Onarım-Depo sahasından oluşmaktadır.
 • · İstasyonlar:

1.Üsküdar, 2.Fıstıkağacı, 3.Bağlarbaşı, 4.Altunizade, 5.Kısıklı, 6.Bulgurlu, 7.Ümraniye, 8.Çarşı, 9.Yamanevler, 10.Çakmak, 11.Ihlamurkuyu, 12.Altınşehir, 13.Lise, 14.Dudullu, 15.Necip Fazıl, 16.Çekmeköy Sancaktepe.

 • · Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı tamamı yer altında olup istasyonlarda PAKS (Peron Ayırıcı Kapı Sistemi) sistemi kurulacak ve tam sürücüsüz araçlar kullanılacaktır.
 • · Dudullu ve Çekmeköy İstasyonları ile birlikte kapalı otopark alanları planlanmaktadır.
 • · 20 Mart 2013 tarihinde inşaat çalışmaları başlayan, Üsküdar–Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattının, 2015 yılı içerisinde işletmeye alınması planlanmaktadır.
 • · Hatta 126 Vagon hizmet verecek.
 • · Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe arası 24 dk.’ya inecek.
 • · Şu an itibarı ile 16 istasyon bölgesinde 5.453 metre NATM (Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu) ile tünel kazısı,
 • · Ümraniye’den hatta indirilen 2 TBM ile de 825 metre Anahat tünel kazısı ve beton kaplaması yapıldı.
 • · 6 istasyon bölgesinde kazı-destek çalışması başladı.
 • · Bugüne kadar toplam 411.900 m3 kazı yapıldı.

 

Tünel Kazılarında 4 Köstebek Var!

 • · Tünel kazılarında, halk arasında “Köstebek” olarak bilinen TBM’ler kullanılmaktadır. Söz konusu makinelerin her bir adedi tünel fabrikasıdır. TBM’ler proje kapsamında karşılaşılacak kaya ve zemin koşullarında görev yapabilecek şekilde tasarlanmaktadır.

 

 

 

 

 • · Makineler yaklaşık 100 m. boyunda, 6,5 m. çapında olup, tünel kaplama betonlarına basarak kendini 3000 tonluk itki gücüyle ileriye iterek kesici diskleri ile kayaları parçalayıp hafriyatı bant sistemi ile yeryüzüne ulaştırmakta, kazısı biten kısımlarda anlık olarak prekast beton segmentlerini montajlayıp nihai beton kaplamalarını da tamamlamaktadır.
 • · Tek TBM ile günlük yaklaşık 20 m. tünel kazısı ve prekast beton kaplaması yapılmaktadır.
 • · Hatta, biri montaj, 2’si bakım ve biri kazı yapmakta olan 4 adet TBM makinesi çalışmaktadır.
 • · TBM, Ümraniye İstasyonundan sonra sırasıyla, Bulgurlu, Kısıklı, Altunizade, Bağlarbaşı, Fıstıkağacı İstasyonlarını geçerek Üsküdar İstasyonuna varacak.
 • Günlük ortalama 50 metre tünel kazısı yapılmakta olup, TBM’lerin hatta indirilmesinden sonra günlük ortalama kazı metrajının 100 metre’leri bulması  beklenmektedir.
 • · Metro Hattı, Üsküdar İstasyonunda, Marmaray Hattının istasyonu ile yeraltından hatlar arası yolcu geçişi sağlanacaktır. Altunizade İstasyonunda Metrobüsten Metro hattına yolcu geçişleri yapılacaktır. Dudullu İstasyonunda planlama aşamasında bulunan Bostancı-Dudullu Hattı ile ortak bir istasyon yapısı oluşturulmaktadır.
 • · Çalışmalar 17 noktada, 1520 personelle devam edilmektedir.

 

Metro-Ulaşım Süreleri:

 

ü  Taşdelen ve Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzayacak.

ü  Yolcular seyahat başına ortalama 33 dakika zaman kazanacak.

ü  Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı  Marmaray’ın 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete alınmasıyla  Yenikapı-Hacıosman Metro Hattına entegre olacak,  Sancaktepe’den;

 

ÜSKÜDAR:              24 DK.

ÜMRANİYE’YE      12,5 DK.

KARTAL :                59 DK.

YENİKAPI:               36 DK.

TAKSİM :                  44 DK.

HACIOSMAN:         68 DK.

HAVALİMANI :      68 DK.

OLİMPİYAT STADI:78 DK. dakikada ulaşacak.

 

ü  Bir yılda atmosfere salınan CO2 emisyonundaki azalma 77 bin 246 ton olacak.

 

2 yorum

 1. bostancı metrodan kadıköy nikah dairesine gitmek istesem, hangi istasyonda inmem gerekir. bilgi verirseniz memnun olurum.
  saygılarımla,
  yılmaz akmantürk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>