Anasayfa » Güncel » Kayıp Karaköy Camii tekrar inşa ediliyor

Kayıp Karaköy Camii tekrar inşa ediliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Menderes’in başbakanlığı döneminde 1958’de yerinden sökülen Karaköy Camii’ni, mimarı Raimondo D’Aronco’nun çizimleri ışığında yeniden inşa ediyor. Anıtlar Kurulu’nun cami projesini onaylamasının ardından hemen inşaata başlanacak.

Böyle bir çalışmamız var

Başkan Topbaş Karaköy’e cami yapılması projesiyle ilgili de bilgiler verdi. Topbaş, ” Geçmişte yapılmış olan bir cami vardı burada. Karaköy’deki düzenlemeler sırasında kaldırılmış. Beyoğlu Belediye Başkanlığım döneminde de gündeme getirdik. Bunu yerine koyalım bir tarihi eser ve bir kimliği olan bir yapı diye çalışmalar yaptık. Medyamızdan da destekler gelmişti. Şu anda o çalışmalar yapılıyor. Oradaki orijinal yerine yerleştirmek için oradaki mülkiyetle ilgili bazı çalışmalar var. Özel mülk alanları olanlar var onlarla bir mutabakat sağlayıp, bu kentin hafızası saydığımız bir değer olarak koymak isteriz. Böyle bir çalışmamız var ” dedi.

21 Ekim 2008’de hayalleme.com üzerinde yer verdiğimiz Karaköy’ün Kayıp Camii haberi şu şekildeydi;

Karaköy Meydanı’nda 2. Abdülhamit dönemi saray Mimarı Raimondo D’Aronco tarafından yapılmış ahşap bir cami bulunuyordu. Yol yapımı nedeniyle (1959) cami sökülerek (her parçası numaralandırılmış) gemiye yüklenerek Kınalıada’ya tekrar kurulması planlanmış. Fakat yapı taşınırken gemi yan yatmış parçaların bir çoğu suya gömülmüş. Camiden kalan iki parça mermerin. birisi, bütün ihtişamıyla Kınalıada Camisi’nin avlusunda yatıyor. Diğeri ise aynı caminin duvarının yapımında kullanılmış. Karaköy Camii’nin abanoz ağacından oyma, nakışlı ahşap mihrabını Kasımpaşa’daki Yahya Kethüda Camii’nde bulunuyor.
Bu konuyla ilgili Hürriyet gazetesinde çıkan haberi arkitera sitesi web ortamına taşımış.

4 yorum

 1. arkadaşlar bir araştırma için eyüpte bulunan Şeyh Murad Efendi Türbesi ile ilgili kitap resim vs. bilgiye ihtiyacım var… internetten bulabileceğim şeyler çok kısıtlı onun için elinde veri olan arkadaşlar litfen salaza19@hotmail.com mail adresine mail atarsa sevinirim…

  iyi çalışmalar…

 2. Karaköy Camii ile ilgili daha önce de yazılar okumuştum ve her defasında kahroluyordum bu kadar güzide bir eserin yol calışmasında yok olmuş olmasına… Şuan o kadar mutlu oldum ki anlatamam… Yanlız bir tarih zikredilmemiş … Sabırsızlıkla tekrar İstanbula kazandırılmasını bekliyoruz. Allah yapanlardan razı olsun.

  Saygılarımızla

  • Merhaba Fatih Bey
   Herhangibir tarih Belediye Başkanı tarafından belirtilmedi. Bir gelişme olursa yine yayınlamaya çalışacağız. Yorum için teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>