Anasayfa » Genel » İstanbul piknik alanları

İstanbul piknik alanları

İstanbul’da Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne bağlı birçok piknik alanı mevcut. Bu piknik alanlarının listesi ve nasıl gidileceği ile bilgileri paylaşmak istedim.

Anadolu yakasında piknik yapılabilecek yerler

Avcıkoru Mesire Yeri : Üsküdar-Şile TEM Otoyolunun Ömerli mevkii civarındadır. 6520 dönümlük içinde eski maden ocaklarının bulunduğu geniş bir alana sahiptir.

Koşu ve yürüyüş için oldukça uygun bir yerdir.

İçinde oturma alanları yoktur. Bu yüzden yanınızda şilte ve  örtü bulundurmanız iyi olacaktır.

Ulaşım: Üsküdar yönünden, Üsküdar- Şile TEM Otoyolunu Ömerli mevkiinden 5 km. sonra, Şile yönünden de 10 km. sonra otoyola cepheli girişi bulunmaktadır.

Avcıkoru Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Tel: Alemdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0216 413 40 15-16

Aydos Mesire Yeri: Adını tarım tanrıçası Damatrys’ten alan Aydos Tepesi’nin eteklerindedir. Aydos tepesi İstanbul’un en yüksek noktasıdır ve bu mesire yerinden oldukça güzel görünmektedir.

Adalara hakim bir noktada olduğundan gün batımında adalar ve deniz üzerinden batan güneşi buradan seyretmenizi öneririm.

6620 dönümlük alanda bir gölet, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir büfe, piknik sahaları bulunuyor.

Ulaşım: E-5 ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ayrıca, toplu taşıma araçlarında da yararlanılabilir. Tel: 0 216 377 46 47

Aydos Mesire yerini harita üzerinde görmek için tıklayın.

Değirmenburnu Mesire Yeri: İstanbul’da hem orman sefası hemde deniz sefası yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız burası tam sizlik. Heybeliada’daki bu güzel alanda bisiklet ve fayton turu yapabilir. Deniz kıyısından eşsiz manzarayı seyredebilirsiniz.

Ulaşım: Sirkeci, Kabataş, Kadıköy, Bostancı ve Kartal’dan kalkan Adalar-Yalova vapurlarıyla Büyükada’ya ulaşılır. Sonrasında yürüyüş, fayton ya da bisikletle mesire yerine gidebilirsiniz. Tel: 0 216 382 43 01

Değirmenburnu Piknik alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Dilburnu Mesire Yeri: Yine hem deniz hem orman sefası yaşayabileceğiniz bir yer. Büyükada’daki Marmara Denizi ve İstanbul’u seyredebileceğiniz bu mesire alanı yüzme, yürüyüş, bisiklet sporları için uygun bir alan.

Ulaşım: Sirkeci, Kabataş, Kadıköy, Bostancı ve Kartal’dan kalkan Adalar-Yalova vapurlarıyla Büyükada’ya ulaşılır. Sonrasında yürüyüş, fayton ya da bisikletle mesire yerine gidebilirsiniz. Tel: 0 216 382 43 01

Dilburnu piknik alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Elmasburnu Mesire Yeri: Riva yolu üzerinde bulunan deniz kıyısındaki bir mesire alanıdır. Karadeniz ve Riva deresinin buluşma noktasında yer alan mesire alanına TEM bağlantılı Kavacık mevkiinden Riva’ya kadar uzanan otoyol ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Elmasburnu mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Göztepe Mesire Yeri: İstanbul’u ve Boğaz’ı farklı bir panoramadan seyretmek istediğinizde Anadolu yakasında mutlaka bulunmanız gereken noktalardan biridir. Hele hele güzel bir günde Göztepe Mesire Yeri’ndeyseniz karşı kıyıdaki Maslak, Sarıyer ve Belgrad Ormanları’nı rahatlıkla seçebilirsiniz.

Oturma masaları henüz bulunmamasına rağmen çam ağaçlarıyla çevrili düzlükler güzel bir piknik için uygun sayılabilir.

Ulaşım: 2. Boğaz Köprüsü yakınındaki Kavacık-Çavuşbaşı istikametinde sola dönüp Mahmut Şevket Paşa’ya giden yol üzerindedir.

Göztepe Mesire yerini harita üzerinde görmek için tıklayın.

Hacet deresi Mesire Yeri: Küçük hacmine rağmen devasa çam ağaçlarıyla Tuzla çevresinin önemli piknik alanlarından biridir. Düzlük sahada küçük oyun bahçeleri ve oturma grupları vardır. Etrafındaki yerleşimler nedeniyle mesire yerine adını veren derede bazen çevre kirliliği oluşmaktadır.

Buna rağmen, bölgedeki vatandaşlar için özellikle yaz aylarında dinlenme ve piknik yapmak için tercih edilmektedir. İstanbul’da Adalar’a özgü olarak bilinen kızılcam, Anadolu yakasında sadece Hacet Deresi mesire yerinde görülebilir.

Ulaşım: Tuzla’nın kuzey yönüne düşen yükseltiler içindeki Aydınlı Köyü’nün içindedir. Alemdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0216 413 40 15-16

Hacet Deresi Mesire Yerini harita üzerinde görmek için tıklayın.

Kaymakdonduran Mesire Alanı: Boğaz’ın girişine uzanan Beykoz’da; ‘Havası suyu bir başka’ denir ya, işte öyle bir yer. Belli ki suyunun soğukluğunu anlatmak için ‘Kaymakdonduran’ adıyla anılıyor yüzyıllardan beri. Osmanlı döneminin ünlü Kanije Beylerbeyi Ahmet Paşa tarafından yaptırılan çeşmesinin suyu doya doya içilecek güzelliktedir.

Ahşap masalarla donatılmış çimenliklerde harika bir piknik yapabilir, ya da küçük büfenin mönüsünden tadabilirsiniz. 650 dönümlük mesire yerinde, 200 yaşındaki anıt değerindeki ağaçlar hayranlık vericidir. Sonbaharda bol bol kestane toplayabileceğiniz bu sahada sincaplarla karşılaşmak da hoş bir sürpriz olacaktır.

Ulaşım: Beykoz – Akbaba Köyü istikametinden 3 kilometre sonra mesire yeri sapağı, 1 kilometre sonra da giriş bölümü yer alır. 5 dakika uzaklıkta stabilize yolla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Alemdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0216 424 03 44-45

Kaymakdonduran Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Mihrabad Mesire Alanı: Kanlıca’nın hemen üstünde yıllara, şarkılara ve istanbul’un bütün renklerine şahitlik etmiş bir tabiat mirası, istanbul Boğazı’na hakim bir tepe üzerine kurulan koruluk, fıstık çamları, erguvanlar, çınarlar, serviler başta olmak üzere bir çok ağaç ve bitki türünü barındırır. Özellikle bahar aylarında katır tırnakları ve defne kokuları arasında dolaşmak ayrı bir keyiftir. Bölge, Boğaz’ın kıyısındaki yalısıyla birlikte Abdülhamit’in Berlin Büyükelçisi Sadullah Paşa’nın eşi Necibe Hanım tarafından Mısırlı Abbah Halim Paşa’nın kızı olan Rukiye Hanım’a yüz görümlüğü olarak verilmiş, prenses de yalıyı bugünkü haliyle yeniden inşa ettirmiştir.

200 dönüm üzerine yayılan mesire yeri, oturma alanları, büfesi, koşu parkuru, çocuk parkı ve diğer birimleriyle günün her saati dolup taşmaktadır. Boğaz’ın ikinci gerdanlığı F. Sultan Mehmet Köprüsü’nün en iyi göründüğü alanlardan biri olan Mihrabad, istanbul’a gelen yabancıların da önemli uğrak noktalarındandır.

Ulaşım: Mihrabad Mesire Yerine sahilden (Kanlıca yönü) girilebildiği gibi, TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkiinden de ulaşılabilir.

Alemdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği Tel: 0216 425 86 16

Mihrabad Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Polenezköy Tabiat Parkı: Ülkelerinin 1842’de işgal edilmesiyle, mücadelelerini yurt dışında sürdürmek isteyen bir gurup Polonyalı’nın kurduğu ve adlarını verdikleri tabiat ve yaşam diyarı. Binbir çeşit ağaç ve bitki türüyle gelenleri kendisine hayran bırakıyor.

Polonyalılar’ın ağırlıkta olduğu köyde, farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımalarını görebilirsiniz, ve camping alanları özellikle hafta sonları için idealdir. Güzelliği dillere destan bölge, Mustafa Kemal Atatürk’ün yanısıra Franz List, Gustave Flaubert ve daha bir çok ünlü ismi ağırlamıştır. Dünyaca tanınan sopranomuz Leyla Gencer de burada doğmuştur.

Ulaşım: Popüler bir yer olması avantajıyla bir çok noktadan ulaşım imkanına sahiptir. Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben gidilebileceği Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile istikametinden de karayolu mevcuttur.

Polonezköy  tabiat parkını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Sazakçeşme Mesire Alanı: Dinlenme, yürüyüş ve piknik aktiviteieri için Anadolu yakasının önemli mesire yerlerinden biridir… Giriş yerinin küçüklüğüne karşılık yukarıya doğru çıkıldıkça genişleyen bir orman zenginliğine sahip. Orman içi yollarla istediğiniz köşesine ulaşabileceğiniz Sazakçeşme’de çocuklarda düşünülmüş.

Siz göğe uzanan çam ağaçları altında dinlenirken, çocuklarınız kendilerine ayrılan bölümde hoşça vakit geçirebilirler. Ahşap olarak inşa edilen kafeteryasında oturup çayınızı yudumlarken, istanbul’un Anadolu yakası ormanlarını geniş bir açıdan seyredebilirsiniz.

Ulaşım: Üsküdar-ŞileTEM yolunu takiben sağ taraftadır. Üsküdar Merkez’den yaklaşık 25 kilometredir. 0 532 717 14 42

Sazakçeşme piknik alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Taşdelen Mesire Yeri: Çam, Meşe, Kayın ve Göknar ağaçlarıyla kaplı nezih bir mesire yeridir.800 dönüme yayılan bu güzelliği öne çıkaran asıl zenginlik ise, orman içindeki çeşmelerden gürül gürül akan ünlü Taşdelen Suyu’dur.

Taşdelen’in tabiat değerleri, bakımlı sahaları ve ulaşım kolaylığı ile bütünleşince Anadolu yakasının cazibe merkezi olarak öne çıkıyor. Orman içi yollarla çeşitli yönlere yürüyüş ve koşu yapma imkanı bulunmaktadır. Ailenizle oturup kendi sofranızı hazırlayabileceğiniz gibi, restoran ve büfe kısmından da bu hizmetleri talep edebilirsiniz.

Ulaşım: Üsküdar-Şile TEM yolu üzerinden girilen Taşdelen’in merkezinden 1 kilometre uzaklıkta. Kendi aracınızın yanısıra toplu taşıma vasıtalarıyla da ulaşabilirsiniz. Tel: 0216 312 13 68

Taşdelen piknik alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Avrupa yakasında piknik yapılabilecek yerler

Ayvat Bendi Mesire Yeri: Kağıthane Deresi’nin kollarından olan Ayvat Deresi üzerinde kurulmuştur. 1765’te 3. Mustafa döneminde yapılan tarihi bendin yüksekliği 13.45, tepe uzunluğu ise düz hat olarak 63 metredir. Küçük yükseltilerin arasındaki su toplama havzası Belgrad Ormanları’ndaki en güzel manzaralardan biridir. Yabani bir çok hayvan türünün bulunması ekolojik açıdan bölgeyi önemi kılıyor.

Tabiat ve fotoğraf meraklıları için zengin bir mekan özelliğinin yanısıra giriş yerindeki düzlükler piknik ve dinlenme için idealdir. Osmanlı imparatorluğu’nun İstanbul için inşaa ettiği su yollarının önemli bir halkası olan Kurtkemeri de büyük ilgi çekmektedir.

Ulaşım: Kemerburgaz’dan Belgrad Ormanları’na giriş kapısı olan Kurtkemeri Giriş Mesiresi’nin içinden geçilerek toprak bir yolla ulaşılmaktadır. Tel: 0 212 444 30 00

Ayvat Bendi piknik alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Azizpaşa Mesire Yeri: Maslak-Gültepe-Levent-Kağıthane- Eyüp gibi yerleşimlere yakınlığı, ilginç bitki örtüsü ve geniş piknik alanlarıyla çok tercih edilen bir bölgedir. Giriş bölümünde sizi karşılayacak düzlüklerde konaklayabileceğiniz gibi biraz daha yolu göze alıp tepelere doğru çıkabilirsiniz. Bu aynı zamanda ciğerlerinizi oksijenle doldurmanızı sağlayacaktır.

Tepedeki çimenlik saha, özellikle şirket, dernek, okul ve benzeri özellik taşıyan grupların aktiviteleri için çok uygundur. Kafeteryadan piknik için gerekli malzemeleri temin edebileceğiniz gibi, size sunulan ızgaralardan da afiyetle yiyebilirsiniz.

Ulaşım: Maslak’tan aşağıya inen Cendere yolu üzerinde sağ taraftadır. Hasdal üzerinden gelinen Kemerburgaz’dan da hemen sağ tarafa dönülerek ulaşılabilir. Tel: 0 212 360 30 85

Azizpaşa Piknik alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Bahçeköy Fidanlığı: Çevre ve Orman il Müdürlüğü’nün 1944’ten beri fidan üretimi ve dağıtım merkezidir. Orman mühendisleriyle birlikte uzman personelin çalıştığı fidanlık, çok farklı ağaç türlerini barındırıyor, İstanbullular istedikleri fidanı çok uygun fiyatlarla alabilecekleri gibi, uzmanların bilgisinden de yararlanabilirler. Yeşilin her tonuyla bezenmiş çevreyi gezerken kendinizi aynı zamanda bir oksijen çadırında hissedersiniz.

Bahçeköy fidanlığı, laboratuar çalışmalarıyla da ülkemizin tabiat varlığına çok önemli katkılarda bulunmaktadır. Fidanlık 83 dönüm olup, fidan yetiştirme alanı 43 dönümdür. Genelde iğne yapraklı ağaçlar (ladin, göknar, servi, mazı, ardıç türleri) ve Süs Bitkileri (akuba,taflan,şimşir, ortanca, dağ muşmulası, kartopu) üretilmektedir. Az miktarda aşılı fidan (mavi ladin, mavi sedir) üretimi de yapılmaktadır.

Ulaşım: Maslak-Sarıyer yolu üzerinden ulaşılan Bahçeköy’ün hemen içindedir. Belgrad Ormanları’na da giden yolun sol tarafı tamamen fidanlığa aittir. Tel: 0212 226 10 28

Bahçeköy fidanlığını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Belgrad Ormanları-Bentler: Belgrad Ormanları’ndaki en güzel mesire alanlarındandır. Osmanlı imparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla birbiri ardına inşa edilen, Topuzlu Bendi (1750) Valide Bendi (1796) ile 2. Sultan Mahmut Bendi (1839) buradadır.

Büfeden piknik için gerekli hizmeti alabilmeniz mümkün. Ormanın derinliklerine kadar uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu sizi her mevsim ayrı bir güzelliğe taşır. Bahar ayındaki yeşil örtü, yazdaki serinlik, sonbaharda sarıdan kırmızıya dönen renkler ve kışın yalınlığı tabiatla bir olma duygularınızı coşturacaktır.

Ulaşım: Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinden hemen sağa dönen asfalt yol ile çok rahat bir ulaşım imkanına sahiptir. Tel: 0 212 559 25 49

Bentler’i harita üzerinde görmek için tıklayın.

Belgrad Ormanları-F.Rıfkı Atay: Ağaç denizi Belgrad Ormanları’nda daha bir sakin köşe dilenirse gidilecek yer, ünlü edebiyatçımız / Falih Rıfkı Atay’ın adını taşıyan mesire yeridir. Neşet Suyu ve Kömürcübent arasındaki 200 dönümlük alanda misafirlerini ağırlar.

Ahşap oturma mekanlarıyla donatılmış alanlar her şartta piknik yapma imkanı sağlamaktadır. İçerisindeki mini kafetaryanın ızgaraları hayli leziz. Su kaynakları bol olan Falik Rıfkı Atay Mesire Yeri’nin içindeki mini futbol sahası özellikle gençler ve çocuklar için bulunmaz bir şans. Ormanın derinliklerine yapılacak yürüyüşlerde bir çok çiçek ve bitki türü sizleri karşılayacaktır.

Ulaşım: Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinden sonra gelen Neşet Suyu’yla komşudur. Kemerburgaz-Göktürk-Kurtkemeri’ni takiben de ulaşılabilir. Tel: 0 212 520 35 24  – 0 212 526 53 93

Falih Rıfkı Atay mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Belgrad Ormanları-Neşet Suyu: Adını, Belgrad Ormanlan’nın ıslahı için büyük gayret sarfeden Müderris Neşet Bey’den (1881-1929) alan serin suyun etrafında kurulan önemli bir mesire yeridir. Ulaşım kolaylığı ve Belgrad Ormanlan’nın tam ortasındaki konumuyla yılın dört mevsimi, haftanın 7 günü tabiat severlerin akınına uğrar.

Güzel suyunun yanısıra, Büyükbent etrafında ring yapan 8 kilometrelik koşu parkuru, temiz piknik alanları, kafeteryası ve otoparkı ile istanbullular için ideal imkanlar sunar. Spor kulüplerinin kros ve nefes açma çalışmaları için değerlendirdiği Neşetsuyu Mesire Yeri, zengin flora ve faunasıyla doğa bilimcilere de hizmet vermektedir.

Ulaşım: Levent-Maslak- Bahçeköy ya da Kemerburgaz istikametlerinden giriş yapılan Belgrad Ormanları’nda tabelalar size yön verecektir. Her iki yönden ortalama 3 kilometrelik bir asfalt yoldan sonra Neşet Suyu’na varılır.

Tel:  0 212 226 24 76, 0 538 838 91 71

Neşet Suyu mesire yerini harita üzerinde görmek için tıklayın.

Binbaşı Mesire Yeri: Kemerburgaz ya da Belgrad Ormanları v içinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz zengin bir ağaç ve bitki örtüsüne sahip piknik yeridir. Yürüyüş parkuru ve oturma mekanlarıyla dikkat çekiyor. Rivayet edilir ki, Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarındaki savaşlarda bir bölük asker bölgeye sığınmak zorunda kalır. Açlık ve susuzluk giderek artmaktadır.

Asker huzursuzdur ancak kamp yerinden ayrılmak da mümkün değildir. Bunun üzerine günlerce çare arayan bölük komutanı binbaşı, geceden sabaha kadar açtığı kuyudan su çıkarmayı başarır ve bölgeye de adını vermiş olur. Girişteki kafeterya ziyaretçilerin birçok ihtiyacını karşılayacak donanıma sahiptir. Mesire yerinde çocuklar da unutulmayarak şirin bir oyun bahçesi kurulmuştur..

Ulaşım: Kemerburgaz ile Bahçeköy’ü birbirine bağlayan yol üzerindedir. Tel: 0212 280 01 47

Binbaşı Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Çatalca-M.Çakmak Mesire Yeri: Türkiye Cumhuriyetinin kurucu isimlerinden Mareşal Fevzi Çakmak’ın adını taşıyan bu mesire yeri, Çatalca’nın önemli dinlenme ve piknik yerlerinden biridir. Yer yer çam ağaçlarıyla kaplı olması renk örtüsüne ayrı bir güzellik katmaktadır, içindeki açık yüzme havuzu yaz mevsiminde hizmet vermektedir.

Mesire yerine girişteki yükseltiden Trakya’nın geniş topraklarını ve Çatalca Tren istasyonu’nu seyredebilirsiniz, ilçenin hemen yanında olmasıyla avantajıyla da her mevsim ziyaretçi akınına uğrar.

Ulaşım: TEM yoluyla rahatlıkla ulaşılan Çatalca merkezinden sağ tarafa doğru inildiğinde karşınıza çıkar, ilçe stadına 100 metre uzaklıktadır. Tel: Çatalca Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0212 789 69 89

Mareşal Fevzi Çakmak mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Çilingoz Mesire Yeri: Karadeniz’in kıyısında uzun ve hayli geniş beyaz bir kumsal… Dalgaların yüzyıllardır döve döve ilginç şekillere bezediği kayalıkların arasından denize karışan bir dere… Ve bütün bu güzel tabloyu tamamlayan yeşil bir örtü… işte Çilingoz burasıdır, ister kendinizi sıcak kumsala atın. ister sadece bu yöreye özgü longos’ tabir edilen bitki ve ağaç zenginliğini keşfetmek için yürüyüşe çıkın.

Balık tutmaya meraklıysanız da şansınız mutlaka size gülecektir. Zira, Çilingoz Deresi ve Karadeniz hayli bereketlidir. Akşam güneşi battığında çadır ve bungolov önlerindeki sohbetler ise sıcak dostlukların hatırası olarak uzun yıllar sizinle kalacaktır.

Ulaşım:1) Çatalca-Saray yolu üzerindeki Binkılıç Beldesi’nin hemen çıkışından sağa dönüldükten sonra 17 kilometrelik orman içi yolu kullanabilirsiniz. 2) Terkos’un kuzey kısmını takip eden Ormanlı, Karacaköy ve 11 köy istikametlerinden ulaşılabilir. Tel: Çatalca Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0212 789 10 05

Çilingoz mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Fatih Çeşmesi Mesire Yeri: Fatih Sultan Mehmet’in adına vakfedilen çeşme etrafında kuruludur. Giriş kısmındaki bu çeşme,yıllardan beri hizmet sunmakta, özellikle yaz mevsiminde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Mesire yerinde ahşap kullanılarak inşa edilen mini kafetarya oldukça sıcak bir atmofsere sahiptir. Piknik alanları ve toprak yollar bu güzel dekoru tamamlıyor. Burada kuş cıvıltıları arasında unutulmaz bir gün geçirmek ya da koşu yaparken bir sincap ile karşılaşmak, unutulmaz hatıralar arasında yerini alır.Birbirine çok yakın büyüyen meşelerden oluşan 250 dönümlük saha, yılın her mevsim farklı renk ve gölge özellikleriyle de büyük ilgi topluyor.

Ulaşım: Kemerburgaz içinden sağa Belgrad Ormanları yönüne 6 kilometre boyunca gidilir. Binbaşı çeşmesinin hemen ardından yolun sol tarafındandır. Tel: Bahçeköy Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0212 226 23 35-37

Fatih Çeşmesi mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Fatih Ormanı Mesire Yeri: Orman sevgisiyle de tarihe geçen Fatih Sultan Mehmet’in adını taşıyan önemli bir mesire yeridir. Yerleşim merkezlerine çok yakın olması yanında 1500 dönüme yayılan gür ağaçları ve rekreasyon alanlarıyla günün her saati gezip görülebilir.

Giriş bölümündeki kafeterya, güler yüzlü personeli ve nefis yiyecekleriyle sizleri ağırlayacaktır, istediğinizde ise ana yolu takiben ormanın derinliklerine inip oturma gruplarında kendinize iyi bir sofra kurabilirsiniz. Bisiklet tutkunlarının sıkça uğradığı Fatih Ormanı, giriş kısmının sol tarafındaki geniş çocuk bahçesiyle de aileler tarafından tercih edilmektedir.

Ulaşım: Maslak Büyükdere Cd-Sarıyer Yolu üzerindeki Bahçeköy tabelası takip edilir.3 km den sonra sol taraftadır.Alt girişi ise,Şişli-Ayazağa yönündedir. Tel:0212 299 84 75

Fatih ormanı mesire yerini harita üzerinde görmek için tıklayın.

Gazi Mahallesi Mesire Yeri: İstanbul’un hemen yanı başında gözden kaçan güzelliklerinden biridir. Alibeyköy Barajı olarak da bilinen mesire yeri, Gazi Mahallesi, Alibeyköy ve Yeşilpınar gibi yerleşimlere sınır olarak 785 dönüm üzerine kurulmuştur. Oturma mekanları bulunmamasına rağmen yürüyüş ve piknik için uygun şartlara sahiptir.

Baraj gölünün kıvrımları göze çok hoş gelirken, martıların su üzerindeki danslarını izlemek hayli keyiflidir. Gün batımında, Levent-Maslak hattındaki gökdelenlerden suya ulaşan yansımalar renk zenginliğini artırmaktadır. 1972 yılında hizmete açılan baraj gölünde balık avcılığına ve suya girilmesine izin verilmiyor.

Ulaşım: Şehir içinde kalması sebebiyle ulaşımı son derece kolaydır. Gaziosmanpaşa’dan devamla Gazi Mahallesi içinden gidebileceğiniz gibi Kağıthane-Alibeyköy üzerinden de ulaşabilirsiniz. Tel: istanbul Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0212 262 77 10 / 2484

Gazi Mesiresini harita üzerinde görmek için tıklayın.

Göktürk Göleti Mesire Yeri: Dinlenme, gezi ve İstanbul’u çevreleyen geniş ormanlardan gelen suyu tutmak için 560 dönümde oluşturulan Göktürk Göleti çevrenin önemli cazibe merkezlerinden biridir. Göktürk bölgesinde yerleşimin artması bu tür yerlerin varlığını daha önemli kılıyor. İSKİ’nin denetimindeki baraj gölü, görsel zenginliğinin yanısıra dinlenme ve yürüyüş aktiviteleri için çok uygundur.

Fotoğraf makinenizi kurup, martıların maviyle yeşil arasında süren yaşamlarını görüntüleyebilirsiniz. Buna karşılık, göletlerde yüzme ve balık avcılığına risk taşıdığı için izin verilmediğini hatırlatmakta fayda vardır.

Ulaşım: Hasdal-Kemerburgaz yoluyla ulaşılan Göktürk merkezine çok yakın olup, İhsaniye yolunun hemen başlangıcında sağ taraftadır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0212 262 77 10/ 2484

Göktürk Göleti Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Irmak Mesire Yeri: Küçük bir ırmak boyunca yükselen anıt değerindeki ağaçların rengini ve havasını verdiği , önemli bir dinlenme sahası. Hemen girişte özenle kurulmuş tahta masalar ve düzgün alanlar piknik yapmak isteyenler için uygundur.

Suyunun berraklığı ve çevrenin temizliği daha ilk anda dikkat çekiyor. Neşet Suyu’ndan başlayan koşu parkuru bu mesire yerinin içinden geçer. Ayrıca patika yollarla ormanın derinliklerine ulaşabilirsiniz. Özellikle hafta sonu başta aileler ve kalabalık gruplar olmak üzere geniş bir ziyaretçi yelpazesine hitap eder.

Ulaşım: Maslak-Bahçeköy girişindeki işaretle sola dönülür. 4 kilometrelik yolun sağında tabelasıyla sizi karşılar. Kemerburgaz istikametinden ise, sağa girilip Binbaşı ve Fatih Çeşmesi’nden sonra ulaşılır.Tel: 0212 559 25 49

Irmak mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

İmrahor Mesire Yeri: Ormanlık arazinin korunması ve su kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla kurulan İmrahor Göleti, aynı adı taşıdığı yerleşim yerine çok yakındır. Zamanla oluşan bitki ve canlı türleri bölgeyi neredeyse doğal bir park haline getirdi. Mavi ve yeşilin içice girdiği mesire yeri tabiat severlerin hayli ilgisini çekmektedir.

Göl kıyısında oluşturulan oturma ve yürüyüş alanları hizmete açıktır. Özellikle hafta sonu başta aileler olmak üzere, okul, dernek ve işyerlerine ait gruplar tarafından tercih ediliyor, imrahor Göleti’nde suya girilmesi ve balık tutulmasına benzeri yerlerde olduğu gibi izin verilmiyor.

Ulaşım: Gaziosmanpaşa’dan Tayakadın’a giden ana yolun 5. kilometresindeki imrahor Köyü sapağına girilir. Stablize yolu takiben hemen köyün üst kısmında yer almaktadır. İstanbul Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği 0212 262 77 10/ 2484

İmrahor Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

İnceğiz Mesire Yeri: Tarihin ve tabiatın cömert davrandığı şirin bir vadi… Çatalca’nın yaklaşık 2500 yıl önce ilk kurulduğu bölge… Cenevizliler’in 9. yüzyılda yüksek kayalara oyduğu 3 büyük mağara. Ve toprağın bereketiyle göğe uzanan ağaçlar… Böyle biryerde geçecek saatler insanı elbette dinlendirecek, ruhunu okşayacaktır.

Piknik sahası, hemen yanından geçen dereyle ayrı bir güzelliğe bürünür. Mesire yeri içindeki restoran ve kafeterya hayli beğeni toplarken, yukarılardan süzüle süzüle gelen su kaynağı da ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Ulaşım: Çatalca’dan Subaşı’na giden asfalt yolun 3. kilometresinde sol tarafa dönüp, yaklaşık 6 kilometrelik mesafeden sonra rahatlıkla ulaşılabilir.0212 789 15 24

İnceğiz Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Kirazlıbent Mesire Yeri: Belgrad Ormanları içindeki diğer bir tabiat harikası. Yüksek ağaçları, ince patika yolları ve tarihi Kirazlıbenti ile mutlaka görülmesi gereken mesire yerlerinden. Piknik alanının üst kısmındaki bent, daha çok meraklıları tarafından bilinir ve mimarisiyle büyüler.

2. Mahmut’un 1818’de Kirazlı Deresi üzerine inşa ettiği bu güzel bendin yüksekliği 11.25, tepe genişliği ise 59.45 metredir, işletmeye kapalı olduğu için büfe hizmetleri verilemiyor olsa da özellikle yöresel derneklerin sıkça tercih ettiği bir alandır. Toprak yolla yapılacak gezintiler, tabiat harikası bu bölgenin tam olarak keşfedilmesini sağlayacaktır.

Ulaşım: Bahçeköy’ün içinden sola dönüp Kemerburgaz’a giden yolu üzerinde, Irmak Mesire Yeri’yle karşı karşıyadır.Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği Tel:0212 226 23 35

Kirazlıbent Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Kömürcü Bendi Mesire Yeri: Osmanlı imparatorluğu’nun aynı zamanda bir su medeniyeti olduğunu gösteren ilk örneklerden biri. Karanlıkbent adıyla da bilinen bent, 2. Osman tarafından 1620 yılında Kağıthane deresiyle buluşan Topuz Dereciği üzerine inşa edilmiştir.

Küçük su havzası aynı zamanda bir çok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Hemen bitişiğinde bulunan geyik üretme sahasında bu şirin hayvanları uzaktan da olsa görmek mümkündür. Arazi biraz engebeli olmakla birlikte göğe uzanan ağaçlarıyla farklı bir güzelliğe sahiptir. Piknik ve oturma sahaları oldukça bakımlıdır. Mesire yerinin içinden geçen asfalt yol Kısırkaya Köyü’ne bağlantılıdır.

Ulaşım: Belgrad Ormanlan’nın Bahçeköy girişinden sonra gelen Neşet Suyu ve Falih Rıfkı Atay mesire yerlerini takiben gidilir. Yaban Hayvanları Üretme Sahası bitişiğindedir. Tel: 0212 221 45 37

Kömürcü Bendi Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Kurt Kemeri Mesire Yeri: Osmanlı imparatorluğu’nun aynı zamanda bir su medeniyeti olduğunu gösteren ilk örneklerden biri. Karanlıkbent adıyla da bilinen bent, 2. Osman tarafından 1620 yılında Kağıthane deresiyle buluşan Topuz Dereciği üzerine inşa edilmiştir.

Küçük su havzası aynı zamanda bir çok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Hemen bitişiğinde bulunan geyik üretme sahasında bu şirin hayvanları uzaktan da olsa görmek mümkündür. Arazi biraz engebeli olmakla birlikte göğe uzanan ağaçlarıyla farklı bir güzelliğe sahiptir. Piknik ve oturma sahaları oldukça bakımlıdır. Mesire yerinin içinden geçen asfalt yol Kısırkaya Köyü’ne bağlantılıdır.

Ulaşım: Belgrad Ormanlan’nın Bahçeköy girişinden sonra gelen Neşet Suyu ve Fatih Rıfkı Atay mesire yerlerini takiben gidilir. Yaban Hayvanları Üretme Sahası bitişiğindedir. Tel: 0 212 221 45 37

Kurt Kemeri Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Marmaracık Mesire Yeri: Hırçın Karadeniz’in dinlenip nefes aldığı, küçük bir koyla çam ağaçlarına doğru uzandığı yerdir, ister koşup oynayın, ister balık tutup yüzün, ister tabiatın sessizliğini dinleyin. Bütün bu aktiviteler, kamp yeri, ahşap evler, kır kahvesi, lokanta, plaj, mini golf sahası ve yelken tesisleriyle birleşince Marmaracık Koyu yılın her mevsiminde ziyaretçi akınına uğruyor.

Tesislerin tamamında ahşap ve tabii taşın kullanılmış olması çevreci hassasiyeti göstermesi bakımından önemli. Bir dönem, Wolksvagen otomobil tutkunlarının toplanma yeri olarak ünlenen bölge, görsel güzelliğiyle film ve fotoğraf çalışmaları için de uygun atmosfere sahiptir.

Ulaşım: Sarıyer üzerinden ulaşılan Rumeli Kavağı’ndan sol tarafa dönüp, sahili takip eden yolun sonundadır.  Tel: 0 212 325 55 83-85

Marmaracık Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Mehmet Akif ERSOY Mesire Yeri: İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy adına kurulan bu mesire yeri Sarıyer ve Levent gibi yerleşimlere yakınlığıyla önemli avantajlara sahiptir.Üstelik son derece güzel restoran ve bakımlı oturma alanlarıyla kalabalık grupların konaklamasına imkan vermektedir.

Soğuk içeceklerin yanısıra, çay ve Türk kahvesi servisiyle susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Mini futbol sahası her yaştaki futbol tutkunlarının top koşturabileceği vasıflara sahiptir. Yılın 4 mevsimi kendisine has bir atmofseri bandıran Mehmet Akif Ersoy mesire yeri, neredeyse anıtsal değere ulaşan ağaçlarıyla da önem taşımaktadır.

Ulaşım: Herhangi bir Maslak’tan 10,Sarıyer’den ise 7 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Bahçeköy’ün içinden Sarıyer’e inen Çayırbaşı Caddesi üzerindedir. Tam Karşısında İETT durağı bulunmaktadır. Tel:0212 226 36 31

Mehmet Akif ERSOY Mesire Yerini harita üzerinde görmek için tıklayın.

Şamlar Mesire Yeri: Şehirleşmenin yıkıcı gücünün durdurulduğu ormanlar olarak Şamlar Mesire Yeri büyük önem taşıyor. Fıstık çamları altındaki geniş düzlükler, yürüyüş yolları, tilki, şahin ve diğer yabani hayvanlarıyla İstanbullular için ideal bir tabiat köşesidir.

Birbirlerine sınır olan Kayabaşı Samlar Mesire Yeri özellikle hafta sonları kalabalık gruplara ev sahipliği yapmaktadır. Yeni oluşturulan sosyal tesisler ve oturma sahaları bölgenin çekiciliğini daha da artırmaktadır. Ulaşım kolaylığı ve başarılı işletmecilik ziyaretçiler için hayli memnuniyet vericidir.

Ulaşım: Gaziosmanpaşa yoluyla Arnavutköy’e yaklaşıldığında ‘Nokta’ mevkiinden hemen sola doğru inen asfalt yol ile ulaşılması son derece kolaydır. Kamu ve özel işletmelere ait toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Şamlar Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Tayakadın Mesire Yeri: Yeşili,bakımlı üniteleri ve hizmet kalitesiyle Avrupa yakasının önemli buluşma noktasıdır. Aileler, okul kafileleri ve benzeri kalabalık gruplar, orman içine serpilmiş düzlüklerde nefis bir gün geçirebilirler. Çam ve meşe ağaçlarının oluşturduğu floranın oksijeni bütün yorgunluğunuzu alacaktır.

Kendi imkanlarınızla yapacağınız piknik keyfinin yanı sıra, kafeteryasında hizmete sunulan menüden yararlanabilirsiniz. Geniş saha içinde, yaban hayvanları dikkat çekici bir popülasyona sahiptir. Tilki, sincap, şahin ve kartal gibi türler zaman zaman size eşlik edeceklerdir. Tayakadın Mesire Yeri’nden sonra , başta Terkos Gölü olmak üzere çevredeki bir çok tabiat zenginliği gezip görülebilir.

Ulaşım: Gaziosmanpaşa – Arnavutköy’ü geçtikten sonra sol tarafta yolu paralel olarak takip eden alan. Tel:0212 614 28 24 – 0535 763 90 69

Tayakadın Mesire alanını harita üzerinde görmek için tıklayın.

Bilgiler İstanbulda piknik yapılabilecek yerlerin toplu listesini oluşturabilmek için İl Orman Müdürlüğü web sitesi www.istanbulcevor.com ‘dan derlenmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>