Anasayfa » Güncel » Hadım Hasan Paşa Medresesi’nin restorasyonu sona erdi

Hadım Hasan Paşa Medresesi’nin restorasyonu sona erdi

3. Mehmet saltanatı döneminde 3 Kasım 1597-9 Nisan 1598 tarihleri arasında sadrazamlık yapan Hadım Hasan Paşa tarafından kendi adına yaptırılan medresenin restorasyonu sona erdi.

Restorasyon sonrası Hadım Hasan Paşa Medresesi

Restorasyon sonrası Hadım Hasan Paşa Medresesi

Fatih Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Hadım Hasan Paşa Medresesi’nin çalışması yaklaşık iki yıl sürdü. Medrese binası Yeni Dünya Vakfı tarafından kullanılacak.

2009 yılı öncesi...

2009 yılı öncesi…

Medrese Hakkında

3. Mehmet saltanatı döneminde 3 Kasım 1597-9 Nisan 1598 tarihleri arasında sadrazamlık yapan Hadım Hasan Paşa tarafından yaptırıldı. Muhtemelen Hassa Mimarbaşı Davud Ağa’nın eseri olan ve küçük bir külliye hüviyeti sergileyen bu yapı topluluğunda, medrese binasının ilk katında dükkanlar, sebil ve çeşme, üst katında ise mescid olarak da kullanılan dershane ve talebe hücreleri bulunuyor. Evliya Çelebi’nin büyük bir yapı olarak tasvir ettiği bina, 1830’larda bir tamir görmüş. 1865’teki Hocapaşa yangınında ağır hasar gördüğü tahmin edilen binanın kuzey köşesi, yangından kısa bir süre sonra Hilal-i Ahmer Caddesi’nin açılması sırasında yıktırılmış. Kaynaklarda, Hadım Hasan Paşa’nın çeşme ve sebilin içinde bulunduğu söylenen mezarı da bu sırada başka yere nakledilmiş.

2010

2010


Daha Büyük Görüntüle

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>