Anasayfa » Etiket Arşivi: Karaköy

Etiket Arşivi: Karaköy

Son Galata Köprüsü ve Karaköy Meydanı’na son dokunuş

galata köprüsü yapımı

Günümüzde kullanılan Galata Köprüsü Eminönü ile Karaköy’ü bir birine bağlayan 5. ve son köprü. Devamını Oku »

4. Galata Köprüsü’nün yapımı

4.Galata Köprüsü

Eski Galata Köprüsü altındaki dükkânları ile pek bir cana yakındır İstanbullular için. 40 yaş ve üzerindekilerin hatıralarında mutlaka yeri vardır. Karaköy-Eminönü arasına yapılan köprülerin en uzun ömürlüsü olması da kent belleğindeki yerini sağlamlaştırır. Devamını Oku »

2. Galata Köprüsü

Galata Kulesi’nden 2. Galata Köprüsü  Abdullah Fréres 1870

Geçen hafta “Gariban Seven Köprü” başlığı ile ilk yapılan Galata Köprüsü’nden bahsetmiştim. Şimdi Karaköy ile Eminönü arasına yapılan 2. köprüden bahsedelim. Devamını Oku »

Gariban seven köprü

1912 yılına kadar hizmet veren Hayratiye Köprüsü

Günümüze kadar Karaköy ile Eminönü arasında (Modern yöntemler ile) 5 köprü inşa edildi. Bunlardan ilki 1845 yılında hizmete açılan Cisr-i Cedid (Yeni Köprü) isimli köprüydü. Köprü Sultan Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından yaptırıldı. Devamını Oku »

Yerin altı

karaköy_tünel

Karaköy ve İstiklal Caddesi’ni birbirine bağlayan dünyanın en eski yer altı ulaşım araçlarından biri olan “Tünel”in doğum günü bugün… Tünel 12 Ocak 1875 tarihinde açıldı.(Bazı kaynaklarda 14 bazı kaynaklarda 17 Ocak yazar) Bu dünyanın en eski 2. metro sisteminin hikayesi şöyle başlar; Devamını Oku »

Dünden Bugüne Galata Köprüleri

19. yüzyılın ortalarında ticari ilişkilerin artması ve sarayın tarihi yarımadadan Beşiktaş’a taşınması kent içi ulaşımının Eminönü-Karaköy tarafında yoğunlaşmasına neden olmuştur. Yine bu dönemde Avrupa’dan ithal edilen atlı binek arabaları yaygınlaşmış ve böylece Haliç’in iki yakası arasında yeni ulaştırma araçlarına da hizmet verebilecek ikinci bir köprü yapma gereksinimi ortaya çıkmıştır. Unkapanı-Azapkapı arasında 1836’da açılan Hayratiye Köprüsü’nün alternatifi olarak 1845’te Karaköy ile ... Devamını Oku »

Osmanlı Bankası Binası

Karaköy Bankalar Caddesi üzerindeki yapı Alexandre Vallauri tarafından 1890 yılında yapılmıştır. Bugün Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi, Garanti Bankası ve Merkez Bankası tarafından kullanılan bu binalar, cadde üzerinde, haklarında en fazla bilgiye sahip olunan iki binadır. Tapu kayıtları 1828’e kadar uzanan bu arazi, o tarihte Apik oğlu Bedros’un zevcesi Antranik’ten Hamdullah Ağa’ya satılmış; Devamını Oku »