Anasayfa » Güncel » Bakırköy Botanik Parkı açıldı

Bakırköy Botanik Parkı açıldı

Bakırköy Belediyesi tarafından İncirli Osmaniye bölgesinde yapılan Botanik Park, -Gezi Parkı tartışmalarının gölgesinde kalan- bir açılış töreniyle geçen Pazar günü hizmete girdi.

400_Botanik Park kucuk (23) 400_Botanik Park kucuk (24) 400_Botanik Park kucuk (26)

Bakırköy Belediyesi’nce yapılan Botanik Parkı, törenle açıldı. 96.000 m² lik bir alan üzerinde yer alan Bakırköy Botanik Parkı’nda 11 adet tematik bahçe, çocuk oyun alanları, Atatürk ve çocuk temalı heykel, 50 metre yüksekliğinde bayrak direği, ekolojik yaşamı teşvik etmek ve botanik parkın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla yerleştirilmiş 3 adet rüzgar türbini, sosyal tesis, 8 metre yüksekten çağlayan ve içinde 5 adet pegasus atı bulunan kaskatlı havuz, manzara seyir terasları ve otoparklar bulunuyor.

400_Botanik Park kucuk (22) 400_Botanik Park kucuk (20) 400_Botanik Park kucuk (11) 400_Botanik Park kucuk (10)

 

Botanik parkta yer alan yaklaşık 5.256 m² alana sahip doğal göletin biyolojik arıtması tamamlanmış; gölet çevresi ahşap iskeleler, doğal kayalar ve bitkilendirme ile kullanıcılara keyifli anlar sunacak şekilde tasarlanmış. Park içinde yer alan fonksiyon alanları, gezinti yolları ile birbirine ve gölete bağlanıyor. Değişik yaş gruplarındaki çocuklara özel olarak tasarlanmış çocuk oyun alanında çocukların eğlenirken kendilerini de geliştirebilecekleri oyun elemanları ile 11.50 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek çocuk oyun kuleleri yer alıyor.

400_Botanik Park kucuk (9) 400_Botanik Park kucuk (8) 400_Botanik Park kucuk (5) 400_Botanik Park kucuk (2)

 

Botanik Park’ta, Türkiye’nin endemik bitki türlerinin yanı sıra egzotik bitki türleri, yapraklı ve ibreli ağaç türleri, çalı ve ağaççıkların değişik tür ve alttürleri bir arada sunuluyor.

3 yorum

  1. Merhaba iki adet görselinizi kullanabilir miyim…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>